Winners & NOMINEES | JANUARY 2018


JURY'S CHOICE | BEST SHORT FILM

WINNER

Rescate - Mark Bone | Canada

NOMINEES

Behold, Such Clown – Jacob Pilgaard | Denmark

Calamity – Séverine De Streyker, Maxime Feyers | Belgium

Going AWOL – Sergey Tselikov | Russia

The Sandman – Lauren Knapp | United States

The Beauty of Reverso – Michael Brent Adam | Germany


BEST FICTION SHORT

WINNER

Going AWOL – Sergey Tselikov | Russia

NOMINEES

Behold, Such Clown – Jacob Pilgaard | Denmark

Calamity – Séverine De Streyker, Maxime Feyers | Belgium

 


BEST Documentary Short

WINNER

The Beauty of Reverso – Michael Brent Adam | Germany

NOMINEES

The Sandman – Lauren Knapp | United States

Rescate - Mark Bone | Canada


BEST COMEDY SHORT

WINNER

Ur Dead 2 Me - Yonoko Li | New Zealand

NOMINEES

It’s Only A Rolling Tape - Gianluca Zonta | Italy

BRUCE - Irhad Mutic | United States


BEST Suspense/Thriller Short

WINNER

Folk Tales - Pawel Lukomski | Poland

NOMINEES

REDRUBY - Jose Holder | Canada

The Day After - Andrea Aglieri | Italy


BEST Experimental Short

WINNER

Red Flower - Stella Rosen | United States

NOMINEES

De Glace - Rautszko Panz Nikodem | France

Pollyanna - Roman Gubin | Canada

 


Best Actor

WINNER

Tommy Kenter - Behold, Such Clown | Denmark

NOMINEES

Nicola Ravaioli - Il Cane | Italy

Farshid Gavili - The Man Who Forgot To Breathe | Iran

 

 


Best ActRESS

WINNER

Ingrid Heiderscheidt – Calamity | Belgium

NOMINEES

Florence Monge - Blessed Days | France

Elle Wootton – Ur Dead To Me | New Zealand


Best Director

WINNER

Mostafa Gandomkar - Alan | Iran

NOMINEES

Sriram KanchanaThangaraj - (A)neethi | India

Sergey Tselikov – Going AWOL | Russia  


Best Supporting Actor

WINNER

Giulio Cancelli - Spettri | Italy

NOMINEES

David Beatty - The Human Project | United States

Büsra Taskir - Terrorist | Germany

 

 


Best Supporting ActRESS

WINNER

Anne Reumert - Behold, Such Clown | Denmark

NOMINEES

Batebi Mehrbanoo - Pine | Iran

Nika Perrone - Spettri | Italy

 

 

 


Best CINEMATOGRAPHY

WINNER

Krzysztof Trela - Folk Tales | Poland

NOMINEES

Lukas Kunzmann – The Beauty of Reverso | Germany

Aidan Gault - A Timely Gift | Ireland

 

 


Best MUSIC

WINNER

Stefano Milella - Polis Nea | Italy

NOMINEES

Marc Uddo - Stick-Up | United States

Annabel E. Tiu - Ventanas | Spain

 


Best Editing

WINNER

Irhad Mutic - BRUCE | United States

NOMINEES

Martin Wilhelm - Happy | Switzerland

Lukas Kunzmann - The Beauty of Reverso | Germany


Best Screenplay

WINNER

Séverine De Streyker & Maxime Feyers – Calamity | Belgium

NOMINEES

Mostafa Gandomkar - Alan | Iran

Yonoko Li - Ur Dead To Me | New Zealand


Best Production Design

WINNER

KING STUDIO - Isabella | Italy

NOMINEES

Natalia Maciejewska – Folk Tales | Poland

Hossein Aalinezhad - Dispirited | Iran

 


Best Sound Design

WINNER

Jonathan J. Scott - Tonic of the Sea | United Kingdom

NOMINEES

Joscha Eickel - The Beauty of Reverso | Germany

Resa Moosavi - 43 Quintillion | United States